Samanyolu Galaksi’sine giriş yaparken

Gökbilimciler evrende ilk bakışta benzersiz gördüğü şeylere dikkat etmek zorundadır. Bu benzersiz şey Kuyruklu yıldız 2I / Borisov . Uzayın derinliklerinden gelen bu gizemli ziyaretçi, buraya başka bir gezegenden gelen ilk tanımlanmış kuyruklu yıldızdır. Kuyruklu yıldızın Güneş’e nereden veya ne zaman gitmeye başladığını bilmiyoruz, ama uzun süre takılmayacak. Güneş’in yerçekimi yörüngesini hafifçe saptırır, ancak yörüngesinin şekli ve saatte yaklaşık 100.000 mil yüksek hızı nedeniyle yakalayamaz.

Dünyanın dört bir yanındaki teleskoplar geçici ziyaretçiyi izliyor. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, 2 Ekim ayından bu yana , bir yarış pistinde hızlanan atları çeken spor fotoğrafçısı gibi kuyruklu yıldızı takip ediyor. Kuyruklu yıldız Borisov türünün ilk örneği olmasına rağmen, şüphesiz orada yıldızlar arasında boşluk bırakan birçok kuyruklu yıldız var. Gökbilimciler, çok ötesinden bir sonraki gizemli ziyaretçiyi heyecanla bekliyor olacaklar.

Hubble tarafından çekilen bu görüntü, güneş sistemimiz üzerinden ve yıldızlararası uzaya geri dönerken kuyruklu yıldız 2I / Borisov’u yakadı. Güneş sisteminden geçtiği bilinen sadece ikinci yıldızlararası nesnedir.

16 Kasım 2019

Kuyruklu yıldız, uzak bir arka plan sarmal gökadasının önünde görünür (2MASX J10500165-0152029). Gökadanın parlak merkezi çekirdeği görüntüde lekeli çünkü Hubble kuyruklu yıldızı izliyordu. Borisov kuyruklu yıldızı, bu pozlamada Dünya’dan yaklaşık 203 milyon mil uzaklıkta idi. Çıkarılan toz kuyruğu sağ üst tarafa doğru akıyor. Kuyruklu yıldız, merkezi çekirdeği çevreleyen toz veya koma halindeki ince ayrıntıları ayırt etmek için yapay mavi renktedir. Ayrıca kuyruklu yıldızı görsel olarak arka plan galaksisinden ayırmaya yardımcı olur.

09 Aralık 2019

Hubble, güneşe en yakın yaklaşımından kısa bir süre sonra kuyruklu yıldızı yeniden ziyaret etti ve burada hayatının çoğunu soğuk yıldızlararası alanda harcadıktan sonra maksimum ısınmaya ulaştı. Kuyruklu yıldız da saatte yaklaşık 100.000 mil nefes kesici bir maksimum hıza ulaştı. Borisov Kuyruklu Yıldızı, asteroit kuşağının iç kenarına yakın olan ancak altındaki bu fotoğrafta Dünya’dan 185 milyon mil uzaklıktadır. Buz ve toz birikimi olan çekirdek hala çözülemeyecek kadar küçüktür. Parlak orta kısım, yüzeyden çıkan tozdan oluşan bir komadır. Kuyruklu yıldız Dünya’ya en yakın yaklaşımını Aralık ayı sonunda 180 milyon mil mesafede yapacak.

“Hubble, kuyruklu yıldız Borisov’un çekirdek boyutunun en iyi üst sınırını veriyor.” diyor ekibinin en iyi ve en keskin bakışını ele geçiren bir UCLA Gezegen Bilimi ve Astronomi Profesörü David Jewitt. bu da ilk yıldızlararası kuyruklu yıldızı olduğunu doğrular. “Şaşırtıcı bir şekilde, Hubble görüntülerimizde çekirdeğinin önceki araştırmalardan 15 kat daha küçük olduğunu gösteriyor. Hubble görüntülerimiz yarıçapın yarım kilometreden daha küçük olduğunu gösteriyor. Boyutun bilinmesi, ne kadar yaygın olduğunu tahmin etmek için potansiyel olarak yararlı bu tür nesneler güneş sisteminde ve galaksimizde olabilir. Borisov bilinen ilk yıldızlararası kuyruklu yıldızdır ve kaç tane daha olduğunu öğrenmek istiyoruz. “

Kırım amatör gökbilimci Gennady Borisov, kuyruklu yıldızı 30 Ağustos 2019’da keşfetti ve pozisyon ölçümlerini Cambridge, Massachusetts’teki Uluslararası Astronomi Birliği’nin Küçük Gezegen Merkezi’ne bildirdi. Küçük Gezegen Merkezi ile çalışan NASA’nın Kaliforniya Pasadena’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’nda Dünyaya Yakın Nesne Araştırmaları Merkezi, Samanyolu galaksimizin başka bir yerinden geldiğini gösteren, kuyruklu yıldız için bir yörünge hesapladı.

Bununla birlikte, çok sayıda teleskopun gözlemleri, kuyruklu yıldızın kimyasal bileşiminin, güneş sistemimizde bulunan kuyruklu yıldızlara benzediğini ve kuyruklu yıldızların diğer yıldızların etrafında da oluştuğunu kanıtladı.